عنوان دوره: دوره مکالمه بزرگسالان:  17 سال به بالا (UI: Upper Intermediate)

هدف این دوره تقویت هر چهار مهارت اصلی:

مهارت گفتاری Speaking

مهارت شنیداری Listening

مهارت خواندن و درک مطلب Reading and Comprehension

مهارت نوشتاری Writing

و هر سه مهارت غیر اصلی  می باشد:

دایره ی لغات Vocabulary

دستور زبان و گرامر Grammar

تلفظ و لهجه Pronunciation and Accent

این دوره شامل 5 ترم آموزشی می باشد.

منبع اصلی تدریس در این سطوح:

کتاب Summit کتاب آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان. سری کتاب­های Summit برای آموزش زبان انگلیسی، بار اول در سال 2006 میلادی توسط انتشارات پیرسون لانگمن به چاپ رسید.

این سری شامل 4 کتاب است که زبان آموزان را از سطح A1 به سطح B1 می­رساند. در ادامه، زبان ­آموزان دو کتاب تحت عنوان Summit می­خوانند که آن­ها را از سطح B2 به سطح C1 می­رساند. نویسندگان این سری کتاب­ها جٌن سَسلو و آلن آشر هستند. خانم سَسلو نویسنده کتاب­های متعددی برای نوجوانان و جوانان است. او زبان انگلیسی را در تمام سطوح، در آمریکا و کشورهای آمریکای جنوبی درس داده است. وی بیش از سی سال است که برای معلمان زبان­های خارجی کارگاه­های آموزشی برگزار می­کند و روش­های تدریس را به آنان می­آموزد. آقای آشر نیز سال­ها زبان انگلیسی تدریس کرده است، و روش­های تدریس را به معلمان آموخته است. او برنامه­ ریز، مشاور و نویسنده چندین سری از کتاب­های آموزش زبان انگلیسی بوده است. او همچنین وسایل کمک آموزشی فراوانی را برای فراگیران زبان انگلیسی در سنین مختلف طراحی و آماده کرده است. وی کتاب­های مختلفی برای نوجوانان و جوانان نوشته است، و دوره­های آموزشی آنلاین مختلفی برای معلمان برگزار کرده است.

در کتاب­های Top Notch و Summit سعی شده تا به تمام مهارت­های زبان اعم از خواندن، نوشتن، گوش کردن و صحبت کردن پرداخته شود. اما، آنچه شاید بیش از همه مورد توجه قرار گرفته است مهارت گوش کردن و صحبت کردن است. تمرین­های کار محور و واقعی این کتاب زبان­آموز را در موقعیت­های کاربردی مختلفی قرار می­دهد که به او کمک می­کند راجع به مسائل مختلف صحبت کند. در این مجموعه کتاب­ها هر فصل با چند هدف مشخص شده آغاز می­گردد و در پایان فصل توقع می­رود که زبان­آموزان به این اهداف دست پیدا کرده باشند. از ویژگی­های ارزشمند این کتاب بیان کلمات و جملات کاربردی در مکالمه­های کوتاه است. این مکالمات گرامر درس جدید را نیز در خود دارند، و با توجه به کوتاه بودن آن­ها، دانش­آموزان می­توانند این مکالمات را در کلاس و ظرف مدت کوتاهی حفظ کنند. البته، نویسندگان این کتاب­ها نیز در کارگاه­های آموزشی که برای معرفی این کتاب­ها برگزار کرده­اند، به اهمیت حفظ کردن این مکالمات اشاره کرده­اند. از دیگر مشخصات مهم این کتاب­ها فایل­های صوتی است که تقریبا برای تمام بخش­های کتاب من جمله مکالمات و متن­های ریدینگ آماده شده است. این ویژگی به زبان­آموزان کمک می­کند تا بتوانند در زمان کار کردن روی یک مهارت زبانی، مهارت دیگری (یعنی مهارت شنیداری) را نیز تقویت کنند. بخش تقویت کلمات که در انتهای کتاب آمده است نیز به بالا بردن تعداد کلمات زبان­آموزان کمک می­کند. در سال 2011، وقتی ویرایش دوم مجموعه کتاب­های Top Notch و Summit به چاپ رسید، دو بخش جدید در انتهای کتاب تحت عنوان تقویت گرامر و تقویت نوشتار اضافه شدند. این دو بخش کاستی­هایی که در طول پنج سال استفاده از ویرایش اول کتاب­ها احساس شده بود را برطرف می­کردند. البته در ویرایش دوم، تغییراتی همچون اضافه کردن تمرین­های شنیداری بیشتر، تغییر در ترتیب ارائه نکات و مباحث گرامری، و تغییر متن­ها در بخش ریدینگ هم به چشم می­خورد. در راستای بهبود بیشتر این سری کتاب­ها، در سال 2016 ویرایش سوم کتاب­های Top Notch و Summit به چاپ رسید. در این ویرایش نیز تغییراتی همچون بهبود گرافیک و طراحی کتاب، افزایش میزان تمرین­های گرامر، و وسایل کمک آموزشی به چشم می­خورد. برای ویرایش سوم، تمرین­های آنلاین بیشتر، فلش کارت­های آنلاین، و اپلیکشن کتاب­ها نیز طراحی شده است. برای پی بردن به تغییرات شکل گرفته در این سری از کتاب­ها، در ادامه درس یک از کتاب Top Notch Fundamental و درس یک از کتاب Summit 1 مورد بررسی قرار خواهد گرفت. 

فصل یک این کتاب سه هدف اصلی دارد که در هر سه ویرایش این اهداف و تعداد آن­ها یکی است. از همان ابتدا، مکالمات تمام درس­ها دارای فایل صوتی بوده­اند و به لحن، تلفظ، و لهجه اهمیت داده شده است. در قسمت کلمات جدید درس، در تمام سه ویرایش فایل­های صوتی در دسترس بوده­اند که به بالا بردن درک شنیداری و آموزش تلفظ درست کمک می­کند. در ویرایش اول، بعد از آموزش کلمات جدید، یک بخش شنیداری در نظر گرفته شده است که سپس به آموزش گرامر منتهی می­شود. اما، در ویرایش دوم و سوم، بعد از آموزش کلمات جدید، گرامر درس به صورت یک سری جملات مطرح شده است. در هر سه ویرایش، بعد از طرح گرامر تمرین­های مرتبط به آن آورده شده است. در ویرایش دوم و سوم، یک بخش دیگر به تمرین­های گرامر، تحت عنوان تمرین دو نفره، اضافه شده است. این بخش به بالا بردن مهارت صحبت کردن زبان­آموزان کمک می­کند. در هر سه ویرایش، در انتهای هر درس از سه درس یک فصل، زبان­آموزان باید یک مکالمه واقعی راجع به خود بسازند و نشان دهند که هدف آن درس را فرا گرفته­اند. در هر سه ویرایش، در انتهای هر فصل یک صفحه برای مرور هر سه درس در نظر گرفته شده است که با ارائه یک تصویر و با کمک کلمات و گرامر کل فصل، از دانش­آموزان خواسته می­شود تا به صحبت کردن بپردازند. در نهایت، باید به این نکته اشاره کرد که، یکی از بارزترین تغییراتی که بین هر ویرایش جدید و ویرایش قبلی به چشم می­خورد بهبود گرافیک و طراحی کتاب است.

منابع کمک آموزشی در این سطوح
کتاب داستان های جداگانه برای هر ترم  Story Books
جزوه ی لغات مرتبط به سطوحSummit 1 Vocabulary
کتاب گنجینه الهی. این کتاب نیز توسط آموزشگاه گردآوری شده و شامل آیات کریمه ی قرآن به همراه لغات و معانی و مثال می باشد.Ganjineh
جزوه ی کمکی فیلم های مربوطهWork Sheet Summit+ DVD  
جزوه ی آهنگ های مرتبط به هرترم به همراه DVDSongs + DVD